Consumenten van Eneco die zijn aangesloten op een warmtenet en die onder het prijsplafond blijven, betalen in 2023 gemiddeld 175,41 euro per jaar meer ten opzichte van het tarief in januari 2022. Naar verwachting blijft komend jaar meer dan 85 procent van de warmteklanten van Eneco onder het prijsplafond. Gestegen prijzen voor energie, lonen en materialen vormen aanleiding voor de hogere tarieven in 2023.
Warmteklanten betalen het hele jaar door hetzelfde tarief. Met de bekendmaking van de tarieven weten warmteklanten dus ook voor 2023 waar ze aan toe zijn. Eneco koopt warmte namelijk altijd van tevoren in, voor het gehele daaropvolgende kalenderjaar. Stijgende energieprijzen door onder meer de oorlog in Oekraïne waren daardoor in 2022 niet van invloed op de maandelijkse voorschotnota. Helaas stijgen de warmtetarieven voor komend jaar door hogere energieprijzen ten opzichte van een jaar geleden.
De warmtetarieven bewegen mee met de hoge prijzen van gas en elektriciteit. Omdat de Autoriteit Consument en Markt het maximumtarief baseert op de prijs van aardgas, hebben veel warmtebedrijven (waaronder ook Eneco) hun inkoopcontracten voor bijvoorbeeld restwarmte van industrie en afvalverwerkingsinstallaties gekoppeld aan de gasprijs. Ook worden warmtebronnen zoals piekketels op aardgas en warmte-koude-opslag (WKO) installaties direct geraakt door hoge gas- en elektriciteitsprijzen. Naast de inkoopprijzen voor warmte zijn stijgende lonen en materiaalkosten eveneens van invloed, onder meer op de vaste kosten. Dit werkt allemaal door in de nieuwe tarieven. Eneco heeft de korting voor klanten op het verbruiksonafhankelijk tarief voor 2023 gehandhaafd.
Sinds zaterdag ontvangen warmteklanten van Eneco hun warmtetarieven in één keer, volledig en persoonlijk. Eneco stelt zijn tarieven altijd vast na publicatie van de maximumtarieven door de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De nieuwe tarieven blijven binnen het totaal van de maximumtarieven die de ACM op 9 december heeft gepubliceerd.
Bij een gemiddeld verbruik van 28 GJ komt het totale maandelijkse voorschotbedrag voor consumenten in 2023 uit op 163,08 euro. Dit komt onder meer dankzij de invoering van een prijsplafond door de overheid, om het effect van de stijging van de energiekosten voor huishoudens te beperken. Het prijsplafond zal gelden over de eerste 37 GJ warmte. Naar schatting minimaal 85 procent van de klanten van Eneco zal komend jaar met zijn warmteverbruik onder dit plafond blijven.
Consumenten betalen in 2023 bij Eneco tot het prijsplafond voor het variabele deel 47,38 euro per GJ. Voor het verbruik boven het prijsplafond geldt een tarief van 90,91 euro per GJ. De vaste tariefcomponenten komen uit op 52,33 euro gemiddeld per maand, onder meer door een korting van 90,99 euro die Eneco aan klanten geeft.
Overzicht tarieven
Tarieven per jaar * bij gemiddeld verbruik van 28 GJ (inclusief prijsplafond) | |||
ACM 2023 | Eneco 2023 | Eneco 2022 | |
Totaal voor 28 GJ verbruik | € 1.326,74 | € 1.326,74 | € 1.225,27 |
Verbruiksonafhankelijk tarief | € 549,58 | € 458,59 | € 403,58 |
Meettarief | € 30,75 | € 30,75 | € 27,19 |
Afleverset combi | € 140,88 | € 140,88 | € 125,50 |
Totaal per jaar | € 2.047,95 | € 1.956,96 | € 1.781,54 |
Totaal per maand | € 170,66 | € 163,08 | € 148,46 |
Tarieven per GJ * | |||
Variabel tarief per GJ (t/m 37 GJ | € 47,38 | € 47,38 | € 43,76 |
Variabel tarief per GJ (vanaf 37 GJ) | € 90,91 | € 90,91 | € 43,76 |
* alle bedragen inclusief 21% BTW |